MALO I VELIKO SLOVO

MALI JEZIČNI SAVJETI
Časopis Jezik

Naša članica, inače profesorica hrvatskoga jezika i lektorica, pitala nas je kako se piše pulska arena. Riječ je, naravno, o znamenitoj građevini u Puli. Njezino je pitanje opravdano jer pravopis ne navodi izričito taj primjer, a rabi se različito – Pulska Arena, pulska arena, Arena u Puli, arena u Puli, Pulska arena.

Pravopis nema dvojbi – nazivi se građevina pišu velikim početnim slovom – pišemo Berlinski zid, Kineski zid, Eiffelov toranj, Kip slobode

Veliko početno slovo uglavnom ima razlikovnu ulogu –Berlinski zid naziv je zida koji je razdvajao Njemačku, a berlinski zid bilo je koji zid u Berlinu. Tako je i s Kineskim/kineskim zidom.

Eiffelovu tornju veliko početno slovo nema razlikovnu ulogu jer se i građevina Eiffelov toranj i toranj koji bi pripadao Eiffelu pišu jednako jer se pridjevi Eiffelov uvijek piše velikim početnim slovom. Naime,riječ o pridjevu od vlastitoga imena koji se tvori dometkom –ov, a takvi se pridjevi uvijek pišu velikim početnim slovom: Ivan, Ivanov; Josip, Josipov; Shakespeare, Shakespeareov – pa tako i Eiffel, Eiffelov.

Kipu slobode veliko bi slovo imalo razlikovnu ulogu kada bi postojao kip slobode – ali takva se sveza općih imenica ne upotrebljava. Međutim, Kip slobode piše se velikim početnim slovom jer opće pravilo o pisanju naziva građevina to zahtijeva.

Ono što mi nazivamo Pulskom arenom, u stvari je amfiteatar jer arena znači „pijeskom posuto borilište u sredini amfiteatra“, a naziv Pulska arena odnosi se na cijelu tu građevinu i očito joj je ime. Ako je Pulska arena naziv građevine, tada bi trebalo pisati samo Pulska velikim početnim slovom. Naime, nema razloga da se arena piše velikim slovom jer nije riječ o vlastitoj imenici ili o nazivu.

Ako se ime građevine sastoji od više riječi,velikim se početnim slovom piše prva riječ u imenu, a od ostalih samo ona koja bi se i izvan naziva pisala velikim slovom, a arena se, kao opća imenica, ne piše velikim slovom kada se ne misli na Pulsku arenu. Zato pišemo Velika Onofrijeva česma jer je Onofrijev pridjev od vlastitog imena koji se uvijek piše velikim početnim slovom i izvan naziva.

Upotrijebimo li samo riječ Arena umjesto Pulska arena, pisat ćemo ju velikim početnim slovom. Naime, nije isto kažemo li da će Leonard  Cohen imati u kolovozu koncert u Areni ili da će Leonard Cohen imati u kolovozu koncert u areni. Velikim slovom napisana Arena znači Pulsku arenu, a malim slovom znači „pijeskom posuto borilište u sredini amfiteatra“.

Zaključimo: Pulska arena, Arena u Puli.

 

3.5 2 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marija
Marija
7 years ago

Lijepo i korisno je prisjetiti se, a i osvježiti već pomalo zaboravljena znanja iz pravopisa lijepog i dragog nam hrvatskog jezika.
Hvala urednicima koji nas na to u Glasu podsjećaju!

VikAr
VikAr
11 years ago

Drug Jovanović nije Hrvat i ne ima se pravo miešati u tuđe, a nije ni hrvatski jezikoslovac!

Ono što je svojevoljno na trošak HRVATICA I HRVATA, ne pitajući ih za dopuštenje, napravio je, šund-pravopis šugoslavenskoga šatromlata.