HRVATSKO POVIJESNO PISMO – POLJIČICA

Intencija iz Zakona o hrvatskom jeziku je osigurati ne samo stručnu skrb o hrvatskom jeziku već i poticati uporabu hrvatskih povijesnih pisama uz njihovu povezanost s hrvatskom poviješću, kulturom i nacijom.

piše: mr.sc. Majda Rubić

Poljička ćirilica nastala je na prostoru nekadašnje Poljičke kneževine, danas je to ponešto manji prostor zvan Poljica u Splitsko dalmatinskoj županiji Republike Hrvatske, a zemljopisno je određen rijekama Cetina na sjeveroistoku i Žrnovnica na zapadu, a Jadransko more je s juga te su obronci Mosora sa sjevera (248km2).…

više

KAKO NAS DRUGI VIDE

daniel1Iz naše arhive/ objavljeno 27.08.2013.

Naš suradnik u rubrici “Moja Hrvatska”, Poljak Daniel Ligeska iz Krakova, piše nam sljedeće:

Dragi prijatelji, javljam vam se s dobrim informacijama o završetku mojeg diplomskog studija kroatistike u Krakovu. Na početku srpnja sam imao obranu magistarskog rada i evo, šaljem vama “sažetak sažetka” onoga o čemu sam pisao. 

O dvojezičnosti hrvatskih migranta u Njemačkoj

više

ROMAN KOJI MOŽE SPRIJEČITI SUICID

Impresije o romanu “IZMEĐU”, autorice Magdalene Mrčela

piše: Sanja Miloloža

Kolegica Magdalena Mrčela napisala je u 12 noći 2020. pandemijske godine roman životne prekretnice koji bijaše spasonosno svjetlo za troje mladih ljudi koje je odustalo od suicida. To je knjiga Između.

Bio je to čin tješenja jednoga dragog prijatelja čiji je brat …

više

HRVATSKE POVIJESNE LIČNOSTI

RADOSLAV KATIČIĆ

izvor: Wikipedia
priredio: Marko Jareb

Radoslav Katičić (Zagreb, 3. srpnja 1930. – Beč, 10. kolovoza 2019.) bio je hrvatski jezikoslovac i književni povjesničar.

Jednom sam ga slušao na televiziji gdje je govorio kako je naučio grčki jezik. „Uzeo sam rječnik i počeo prevoditi Ilijadu i Odiseju. I tako sam naučio grčki jezik“ – pričao je prof. Katičić.

Radoslav Katičić rođen je u Zagrebu 1930. godine. Pohađao je Klasičnu gimnaziju u Zagrebu koju je završio 1949. godine. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je klasičnu filologiju a na istome fakultetu doktorirao je …

više

HRVATSKE POVIJESNE LIČNOSTI

Mate Ujević, hrvatski pjesnik i enciklopedist.

priredio: Marko Jareb
izvor: Wikipedia

Jedan sveučilišni profesor, sada pokojni, mi je jednom rekao:

„Šetao sam sate i sate po New Yorku s Matom Ujević i samo smo razgovarali o hrvatskoj stvari.“

Rođenje13. srpnja 1901., Krivodol
Preminuo6. siječnja 1967., Zagreb
KnjigeNarodne poslovice.
NagradePravednik među narodima
ObrazovanjeSveučilište u Zagrebu, Sveučilište u Ljubljani…

više

HRVATSKE POVIJESNE LIČNOSTI

Ante Trumbić, političar

priredio: Marko Jareb
izvor: Wikipedia

Jedan sveučilišni profesor, sada pokojni, mi je jednom rekao: „Postoji jedan rokovnik Ante Trumbića u kojem je sve zapisano o ideji hrvatske državnosti.“

Ante Trumbić, bio je hrvatski političar i pravnik. Bio je pravaš, pa jugoslavenski orijentiran političar koji se kasnije vratio ideji hrvatske državnosti.

Rođenje17. svibnja 1864., Split…

više

HRVATSKE POVIJESNE LIČNOSTI

Ivan Mažuranić, Pjesnik

priredio: Marko Jareb
izvor: Wikipedia

Jedan sveučilišni profesor, sada pokojni, mi je jednom rekao: „Za mene je Ivan Mažuranić najveći hrvatski političar kroz povijest. Na jednom sastanku u Beču je rekao vlastodršcima, kako je jedino on ovdje suveren.“

Ivan Mažuranić (Novi Vinodolski, 11. kolovoza 1814. – Zagreb, 4. kolovoza 1890.), bio je hrvatski pjesnik, jezikoslovac, prevoditelj i političar.

Hrvatski ban od 1873. do 1880. godine. Poznat je po nadimku ban pučanin.…

više

HRVATSKE POVIJESNE LIČNOSTI

Bartol Kašić, svećenik, pisac, prevoditelj

priredio: Marko Jareb
izvor: wikipedia

Bartul Kašić, također Bartol Kašić (Pag, 15. kolovoza 1575. – Rim, 28. prosinca 1650.), hrvatski katolički svećenik, isusovac, gramatičar, duhovni pisac i prevoditelj. Autor prve hrvatske gramatike Institutionum linguae illyricae libri duo (1604.).

Različiti su zapisi njegova imena: lat. Bartholomaeus Cassius i Bartolomeo Cassio, potpisivan i s Bogdančić, ponekad s dodatkom Pažanin.…

više

ZAPIS IZ VARŠAVE

Iz naše arhive/ objavljeno 23.12.2014.

Koja je to sreća kad nam stigne pismo od našeg poljskog prijatelja koji je studirao i diplomirao kroatistiku, boravio u Berlinu, Zagrebu …ljetovao na Jadranu, upoznao, naučio, zavolio jezik, običaje, navike, mentalitet …zemlju, ljude. A i naš Hrvatski glas Berlin na kojemu ima i svoju rubriku naslova “Moja Hrvatska”. Sad nam se pismom javlja iz Varšave…

tekst i foto: Daniel Ligeska
zdjęcie (4)Dragi prijatelji Hrvatskog Glasa, prigodom Božića i Nove godine želim vam radost u srcu i puno uspjeha.

Javljam  vam se ovaj put iz Varšave, gdje sam se preselio prošlu godinu.

Pokazalo se da i ovdje ima puno Hrvata, nekoliko hrvatskih restorana a čak i na poslu koristim hrvatski jezik. Tako da moja veza s Hrvatskom traje sretno i nije se završila nakon obrane diplomskog rada.…

više

SAD VAM ODLAZIM PRIJATELJI

Iz naše arhive/ objavljeno 30.09.2012.

MOJA HRVATSKA
piše: Daniel Ligeska

Zagreb/U Poljskoj imamo poslovicu koja kaže: – Sve što je dobro, brzo završava! Tako je došla do kraja i moja praksa u Zagrebu. Bilo je fino. Naučio sam dosta. Nisam naučio toliko riječi za cijelu godinu u Krakovu koliko sam naučio u Zagrebu.  U međuvremenu sam imao još i ispite na faksu …i izgubio sam bodove zbog toga što sam koristio neke riječi iz žargona a nisam se izražavao standardnom jezikom! Eto ….pitanje je sada:– Koji jezik govore ljudi? Ne bih znao kako razgovarati bez riječi tipa …

više