O LJUDSKIM PRAVIMA U HRVATSKOJ EMIGRANTSKOJ MISLI

Što su hrvatski intelektualci u emigraciji druge polovice  XX. stoljeća, poput Franje H. Eterovića ili pak Bogdana Radice te njihovih suvremenika nastanjenih od Buenos Airesa do Chicaga i Londona, pisali  o ljudskim pravima možete saznati na jednome mjestu u zadnjem svesku časopisa „Prilozi za istraživanje hrvatske filozofske baštine“ iz pera dr. sc. Ivana Čule

prilog: Vesna Kukavica

Izvorna znanstvena studija „Ljudska prava u hrvatskoj emigrantskoj misli (1945 – 1990)“ koju je napisao dr. sc. Ivan Čulo s Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu objavljena je nedavno u časopisu „Prilozi za istraživanje hrvatske filozofske baštine“, Vol. 46. (2020.), 439 – 643 str.

Posrijedi je jedinstvena studija koja na dvjestotinjak stranica sabire, propituje i valorizira pristupe hrvatskih emigrantskih mislilaca o ljudskim pravima još od vremena pripreme i donošenja Opće deklaracije o ljudskim pravima.…

više

OBITELJSKO NASILJE

Obiteljsko nasilje – kako ga prepoznati

piše: Verica Jačmenica-Jazbec

Definicija nasilja

Većina parova doživljava povremene bračne ili obiteljske nesuglasice. One se mogu prevladati ukoliko među partnerima vlada jednakopravnost i ako je održana normalna komunikacija.

Obiteljsko nasilje ne spada u nesuglasice. Ono nastupa onoga časa kad jedna osoba želi zagospodariti nad drugom osobom. Ako ste vi ta druga osoba, ovaj tekst je namijenjen upravo vama. Dajte se podučiti  na koji način ćete  obraniti sebe i djecu. Nitko nije nikada dužan trpjeti dominaciju nad sobom. Brak (ili veza) treba biti  zajednica dvije ravnopravne osobe.…

više