Mali jezični savjeti
od Časopis Jezik
Na dan, 26. prosinca 2010., dva su blagdana.
Blagdan svetca svetog Stjepana. Stjepanje.
Isto tako je i dan obitelji, svete obitelji Isusa, Marije i Josipa.
Kada se misli na blagdane i kada pišemo nazive blagdana, valja ih pisati velikim početnim slovom …blagdan je Sveti Stjepan (Stjepanje), a sveti je Stjepan svetac. Blagdan je i Sveta obitelj Isusa, Marije i Josipa, a sveta obitelj Isusa, Marije i Josipa obitelj je u kojoj je svetosti i koja je uzor krjeposti cijele godine, a ne samo u nedjelju poslije Božića.
Poteškoća je nastala s pisanjem vjerskih svetkovina, blagdana, spomendana, svetaca, crkvenih građevina, općenito s vjerskim nazivima, jer taj dio svoje zbilje nismo mogli pravopisno opisati skoro 50 godina …sjetimo se da je u Jugoslaviji vjera bila izvan dopuštenoga pa tako i sam spomen vjerskih tema, makar i u pravopisnom okružju. Zbog toga je nastao popriličan pravopisni nered, a odraz je toga i pisanje blagdana koji su dobili nazive po svetcima …potvrđuju se napisani i malim i velikim početnim slovom.
Pravopis međutim jasno kaže da u nazivu blagdana, pa i ako je blagdan po imenu svetca, prvu riječ valja pisati velikim početnim slovom. Primjera je u jezičnim priručnicima malo, navedeni su blagdani …Sveti Rok, Sveti Petar i Pavao, Petrovo, Ivanje, Pavlovo…
Iako je primjera malo, oni su dobar uzorak …ugledajući se u njih, možemo pisati imena i ostalih blagdan.